Chaty a chalupy nejsou v zimě moc v bezpečí, nezřídka se stávají cílem nenechavých zlodějů. Máme pro vás užitečné tipy, jak zloděje odradit a svůj majetek co nejlépe chránit.

Opuštěné rekreační objekty se každoročně stávají terčem zlodějů a bezdomovců. Jen od ledna do srpna letošního roku (tedy část zimy, ale i sezóny) evidují policisté celkem 875 takových vloupání. A to i přes to, že strážníci pravidelně procházejí chatové oblasti a kontrolují je. Nicméně, tu hlavní práci by měli odvést sami majitelé chat či chalup, ještě než je na několik měsíců zase opustí. Jak je vhodné rekreační objekt zabezpečit před zimní sezónou kvůli případnému vloupání?

Ukliďte zahradu

V těsné blízkosti rekreačního objektu, ale ani nikde na přilehlé zahradě, by neměly zůstat volně v prostoru žádné předměty, které by mohly usnadnit zlodějům práci. Zkontrolujte před odjezdem, že se nikde po pozemku nepovalují, nebo nejsou v dosahu železné tyče, zahradní náčiní a podobně.

Odvezte cennosti

Máte-li v chatě či chalupě cenné věci, které lze dobře odvézt, udělejte to raději vy, než aby tu možnost měli případní zloději.

Zavřete okna, zamkněte dveře

Samozřejmostí jsou zavřená okna i všechny vstupní dveře, případně vrátka. Zkontrolujte, zda nikde nejsou povolené panty a podobně. Pokud byste chtěli majetek ochránit ještě víc, můžete instalovat na okenní skla bezpečnostní folie a do dveří bezpečnostní zámky a kování.

Pořiďte si dnes už dostupný GSM alarm

Jedním z nejlepším řešením je si pořídit dnes už cenově dostupný GSM alarm, který při vniknutí a nebo jen při příchodu k vašemu objektu spustí alarm a zvukovou signalizaci. GSM alarm vám okamžitě volá a vy můžete i pomocí kamery objekt sledovat na vašem mobilním telefonu a to i v noci.

Časový spínač

 Jedna z možností, jak odradit zloděje před vykradením chaty, je koupit si elektrický spínač. Nastavte na něm nepravidelné časy, ve kterých se rozsvítí v chatě světlo. Pachatel okamžitě znejistí.

Pohybové čidlo

Toho, kdo se do vaší chaty bude chtít vloupat, může odradit i obyčejné pohybové čidlo se světlem, které funguje na baterky. „Samotného zloděje může vyděsit a odradit to, že se to světlo samo rozsvítilo.

Udělejte si výlet, požádejte sousedy

Pokud to vaše situace dovolují, můžete také vaši chatu během zimy dojet zkontrolovat. Není od věci odklidit například nánosy sněhu. I to může evokovat, že někdo v chatě přebývá. Zároveň můžete obhlédnout situaci u sousedů. A naopak, o podobný servis zkuste požádat sousedy, případně starousedlíky v případě chalup a chat, v jejichž okolí někdo trvale bydlí. Při jakémkoliv podezření na vloupání pak zavolejte strážníky.

Obraťte se na městskou policii

Na místní policii se nicméně můžete obrátit rovnou před odjezdem. Zvlášť, pokud nemáte možnost vlastní či sousedské průběžné kontroly. I přesto, že obvyklou praxí jsou pravidelné pochůzky do chatových oblastí, strážníci mohou na žádost vaši lokalitu kontrolovat častěji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *